Комунальний Заклад "Запорізька спецiалiзована школа-iнтернат II-III ступенiв "Січовий колегіум" Запорiзької Обласної Ради - Офіційний сайт
Чи буває депресія в дітей?

Беззаперечно, депресія і неврози у дітей та підлітків бувають часто. Спробуємо розібратися в причинах цього стану.

Чомусь ми звикли вважати, що депресія – це доля дорослих людей. Якщо раптом людина починає відчувати незрозумілу тугу, слабкість, тривогу, можемо з ходу поставити діагноз.

Виявляється, і діти можуть страждати цим захворюванням …

Фахівці відзначають такий стан навіть у немовлят. Самий перший досвід депресій діти набувають у період з 6 місяців до 1,5 років. Це найчастіше відбувається через те, що мама починає дитини підгодовувати, поступово відучуючи від грудей, а то і в зв’язку з виходом на роботу, доручаючи малюка бабусі або няні. У цей час для боротьби з депресією можна порадити тільки одне – якомога частіше і більш якісно спілкуватися зі своєю дитиною.

У такому віці хвороба визначити досить важко, тут може допомогти тільки фахівець. Чому ж таке відбувається? Все це випливає з того, що маленьку дитину батьки не сприймають розумною людиною, вважають його занадто маленьким і не розуміє ситуацію. З цього випливає, що причиною настільки ранній депресії стають самі батьки, неуважно відносяться до своїх дітей.

У міру того, як дорослішає дитина, депресивний стан виявити стає набагато легше, тому що симптоми вже видно неозброєним оком: це і апатичність, і небажання контактувати з людьми, і байдужість до навколишнього світу.

Тут вже причини захворювання дещо інші.

Для учня депресія може виражатися у неможливості зберігати високу концентрацію уваги, появі проблем з пам’яттю, починаються проблеми з успішністю.

Дітей, які страждають депресією, можна умовно розділити на три групи:

• учні, які можуть нагрубіянити вчителю, конфліктувати з однокласниками, не дотримуються дисципліни на уроці, стають некерованими. У таких дітей невиправдано завищена самооцінка;

• учні, які, в принципі, справляються з навчальним матеріалом, але раптово можуть змінити свою поведінку, стають апатичними, поринають у свій внутрішній світ. Відбувається це в результаті того, що нервова система дитини не витримує колосальної навчального навантаження або емоційного перенапруження;

• іноді буває так, що зовнішнє благополуччя (відмінне навчання, хорошу поведінку) маскує собою внутрішній розлад. Такі школярі бояться вийти до дошки, добре вивчений урок розповідають невиразно, дуже емоційно реагують на найменшу критику на свою адресу. Поступово страх неготовності до уроків, до суворого вчителя переростає в небажання ходити в школу.

У підлітків депресія спостерігається, здебільшого, у відхиленні норм поведінки: дитина стає агресивною, грубою по відношенню до всіх, часто бувають істерики з будь-якого, навіть незначного, приводу. Поштовхом до початку захворювання може послужити будь-який стрес. На погляд дорослого, перше кохання, іспити, конфлікти з друзями або вчителями, здадуться несуттєвими, а для підлітка можуть виявитися згубними.

У жодному разі не можна грубо втручатися у справи дитини, висміювати, робити поспішні висновки, інакше це може призвести до трагічних наслідків. Щоб уникнути хвороби, батькам потрібно просто любити свою дитину без всяких умовностей, не соромитися показувати свою прихильність, бути уважним до його проблем.

Атмосфера вдома має бути доброзичливою для дитини, щоб хотілося завжди повертатися туди, де тебе люблять і поважають, прислухаються до твоєї думки. Рідний дім – це оплот усього життя, місце, де можна сховатися від проблем і негараздів.

На щастя, депресія лікується, але до чого боротьба з нею, якщо можна дотримуватися профілактичні заходи, які до того ж не так і складні. Потрібно всього лише, дотримуючись рекомендацій лікарів, підтримувати нервову систему дітей вітамінами і організувати повноцінне харчування, багате білком. Природно, що в профілактиці та лікуванні депресії у дітей чільна роль належить батькам. Потрібно цінувати спілкування з дитиною, прислухатися до її думки і порад, зігрівати своєю любов’ю, допомагати у вирішенні проблем. Одним словом, зробити все, щоб дитина відчула себе повноцінною особистістю, навчилася жити в злагоді з собою та навколишнім світом. Депресія і нервози у дітей та підлітків – справа, як кажуть лікарі, поправима, але краще запобігти цьому вже на самій ранній стадії.